A jednak, co zapewne jest pochodną rosnącej mody na bieganie, wielu moich znajomych (a czasem nawet znajomych znajomych) zaczynających biegać prosi mnie o porady, czasem nawet daleko idące. Przy tej okazji mogę też spojrzeć z pewnej perspektywy na swoje początki biegania. I gdyby ktoś zapytałby mnie dzisiaj, co bym zmienił w tym co wówczas robiłem, odpowiedziałbym zapewne, że nie ograniczałbym się do samego biegania. A tak musiałem do tego dorosnąć.
Przez ostatnie kilka dni miałem okazję pogłowić się nieco jakie ćwiczenia polecić komuś, kto właśnie zaczyna biegać. Na całkiem ciekawy zestaw natknąłem się w niemieckojęzycznej książkach dra Matthiasa Marquardta. A że i tak przetłumaczyłem je na nasz język ojczysty, pomyślałem sobie, że warto by podzielić się tym i tutaj. Jest to zestaw ćwiczeń uzupełniających dla biegaczy, składający się z pięciu zestawów - na razie opracowałem trzy z nich, stabilizację, koordynację oraz rozciąganie. A zatem, jak pisuje pewien znany poznański bloger, indżoj.
Stabilizacja
Czworonóg
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
3 x 20-40 s na stronę
Abduktor
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
3 x 10-20 powtórzeń na stronę
Sit-up
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
3 x 15-25 powtórzeń
Koordynacja
Stanie na jednej nodze
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
3 x 30-90 sekund na stronę
Półprzysiad
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
Stań obiema stopami na trenerze równowagi i ugnij nogi w kolanach opuszczając przy tym pośladki. Kolana ugnij nie bardziej niż do kąta prostego. Twój tułów przemieści się do przodu lecz plecy muszą pozostać proste. Wciągnij przy tym brzuch. Zwróć uwagę aby nie wychylać kolan bardziej niż za linię palców. Powróć powoli do pozycji wyjściowej.
3 x 10-15 przysiadów
Stanie na palcach i piętach
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
3 x 10-15 uniesień palców i pięt
Rozciąganie
Mięśnie łydek
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
Oprzyj się rękoma o ścianę. Zrób średniej długości wykrok i ugnij oba kolana. Przenieś ciężar ciała na tylną nogę i opuść tułów jak najniżej.
Mięsień dwugłowe uda (prawa fotografia)
Zwiększ wykrok i wyprostuj tylną nogę w kolanie. Przenoś ciężar ciała na przednią nogę do momentu, aż poczujesz napięcie łydki w tylnej.
Za każdym razem po 20 sekund na stronę
Biodra
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
Uklęknij jak rycerz. Możesz lekko wypchnąć kolano. Ustaw udo przedniej stopy w taki sposób, aby noga tworzyła w kolanie kąt prosty. Wyprostuj tułów i przesuwaj biodra do przodu do momentu aż poczujesz napięcie w pachwinach. Uwaga: prawidłowy kat w stawie kolanowym nie może być mniejszy niż 90°, w przeciwnym razie nacisk na rzepkę będzie za duży!
20 sekund na stronę
Uda
Foto: Südwest Verlag/Michael Holz* |
20 sekund na stronę
PS. Nie zapomnijcie napisać, co o tym zestawie myślicie.
*Źródło: Dr. med. Matthias Marquardt, Halbmarathon und Marathon, Südwest Verlag 2010
wow nie czytałem tej książki:( a wszystkie te ćwiczenia robię w ramach cotygodniowych "wygibasów";)+jeszcze trochę innych;)Pozdrowaśki:)
OdpowiedzUsuńsuper wpis, mi się bardzo przyda :)
OdpowiedzUsuńNigdy wcześniej nie słyszałem o trenerze równowagi. Widzę, że da się kupić już za około 100zł na allegro. masz takie cudo? polecasz czy można się bez tego obejść?
Fajnie że Ci się chciało tłumaczyć i wstawiac na bloga - dzięki! Część znam i robię ale 2 są nowe i je włączę do zestawu. Mocny korpus to chyba połowa sukcesu przy długim biegu :)
OdpowiedzUsuń@tete, od razu widać, żeś wyjadacz ;-)
OdpowiedzUsuń@Kuba, bez trenera równowago te ćwiczenia stracą większość swojej efektywności. Ja akurat nie mam, ale polecam. A nie mam, bo... No właśnie. Szczególnie jeśli jest się również rodzicem, polecam małą trampolinę. Koszt praktycznie ten sam, efekt niestabilnego podłoża również, a zastosowanie zdecydowanie szersze :-)
@Ava, może nawet więcej niż połowa ;-)
Baaaardzo fajny zestaw ćwiczeń! Te na balansowanie robiłam na odwróconym bosu, tylko bosu zajmuje pewnie o wiele więcej miejsca niż poduszeczka ze zdjęcia. Dzięki za zestawienie - tzn. tłumaczenie ze zdjęciami!!
OdpowiedzUsuń