Zestaw, który wybrałem na kolejny okres maratońskich przygotowań, również znalazłem w jednym z numerów Runner's World (i również można go znaleźć na stronie internetowej czasopisma). Tytuł ma nieco durnowaty (że tak to niezbyt ładnie określę) ale jak mu się przyjrzeć ma tzw. ręce i nogi.
Zestaw składa się z dwóch programów, podchwytliwie nazwanych programem .
Program A
1. Wykroki z hantlami
![]() |
Źródło: Runner's World |
Stań ze sztangielkami w wyprostowanych nad głową ramionach. Wykonaj wykrok do przodu, zginając nogę z przodu, tak by była zgięta pod kątem prostym. Wróć do pozycji startowej i powtórz to samo dla drugiej nogi. Ćwiczenie wykonuj powoli, pamiętając o wyprostowanej pozycji pleców.
Wariant dodatkowy: aby ćwiczenie było łatwiejsze, trzymaj sztangi na wysokości barków.
Powtórzenia: 6-8 na każdą nogę.
Pracujące mięśnie: uda (przód i tył), barki, pośladki, korpus.
2. Podciąganie na drążku w uchwycie mieszanym
![]() |
Źródło: Runner's World |
Złap drążek jedną ręką nachwytem, a drugą podchwytem i zawiśnij na lekko zgiętych rękach. Podciągnij się w górę, tak aby klatka piersiowa znalazła się jak najwyżej. Wytrzymaj tak przez chwilę i wróć do pozycji wyjściowej. Zmieniaj uchwyt po każdej serii.
Wariant dodatkowy: możesz zacząć od stania na ławce pod drążkiem i wykonywania tylko fazy opuszczania.
Powtórzenia: 6-8.
Pracujące mięśnie: plecy, bicepsy, korpus.
3. Skręty bioder w podporze
![]() |
Źródło: Runner's World |
Oprzyj nogi na podwyższeniu i zrób podpór. Utrzymując wyprostowane ramiona, zegnij mocno jedną nogę w kolanie, przyciągając je do przeciwległego barku. Potem wykonuj nogą obrót, tak by stopa była jak najbliżej tylnej strony przeciwległego barku. Wykonuj to ćwiczenie przez 30 sekund i zmień nogę.
Wariant dodatkowy: zacznij od samych skrętów bioder.
Powtórzenia: tak dużo, jak dasz radę przez 30 sekund.
Pracujące mięśnie: barki, korpus.
4. Przetaczania piłki
![]() |
Źródło: Runner's World |
Zacznij od podporu przodem na piłce, tak by opierać na niej golenie. Zginając się w biodrach i kolanach, tak przetaczaj nogi na piłce, by stopy znalazły się jak najbliżej tułowia.
Wariant dodatkowy: możesz zacząć od oparcia na ławce i podchodzić do niej na rękach.
Powtórzenia: 10-12.
Pracujące mięśnie: barki, korpus.
5. Unoszenie grzbietu
![]() |
Źródło: Runner's World |
Ułóż się wygodnie na ławeczce, nogi zahacz z tyłu, ciężar ciała z przodu oparty na biodrach. W wyprostowanych ramionach trzymaj sztangi. Z tej pozycji wykonaj uniesienie tułowia do góry, a następnie unieś ramiona, tak by tworzyły jedną linię z tułowiem. Powoli wróć do pozycji wyjściowej.
Wariant dodatkowy: zacznij od wykonywania tego ćwiczenia bez sztang, z ramionami skrzyżowanymi na piersiach.
Powtórzenia: 10-12.
Pracujące mięśnie: okolica lędźwiowa i środkowa pleców, pośladki, barki
Program B
1. Unoszenie bioder z nogami na podwyższeniu
![]() |
Źródło: Runner's World |
Połóż się na plecach z nogami na piłce i ramionami wyprostowanymi pod kątem prostym do tułowia. Unieś do góry biodra, a potem przetocz piłkę stopami tak blisko pośladków, jak dasz radę.2. Wyciskanie sztang stojąc, z obrotem
Wariant dodatkowy: na początek rób jedynie unoszenie bioder. Nogi możesz oprzeć wtedy na jakimkolwiek podwyższeniu.
Powtórzenia: 6-8.
Pracujące mięśnie: dwugłowy uda, pośladki, korpus.
![]() |
Źródło: Runner's World |
Stań w lekkim rozkroku, trzymaj sztangi w zgiętych ramionach na wysokości barków. Wyprostuj ramiona nad głową, obracając się jednocześnie w lewo lub w prawo, zmieniając kierunek obrotu przy każdym powtórzeniu.
Wariant dodatkowy: zacznij od zrobienia tylko połowy powtórzeń z obrotem.
Powtórzenia: 6-8.
Pracujące mięśnie: barki, tricepsy, korpus.
3. Unoszenie kolan w podporze
![]() |
Źródło: Runner's World |
Zacznij od pozycji podporu przodem, opierając ramiona na podwyższeniu. Oderwij jedną nogę od podłogi i zbliż kolano do klatki piersiowej. Wróć do pozycji startowej i powtórz to samo z drugą nogą.
Powtórzenia: tak dużo, jak możesz przez 30 sek.
Pracujące mięśnie: barki, korpus.
4. Unoszenie hantli do klatki
![]() |
Źródło: Runner's World |
Stań na lekko ugiętych nogach, obniż tułów, tak by był prawie równoległy do podłogi. Sztangi trzymaj nachwytem w wyprostowanych ramionach. Zacznij w tej pozycji i naprzemiennie unoś sztangi do klatki piersiowej, nie zmieniając ułożenia tułowia.
Wariant dodatkowy: na początku pracuj dwiema rękami jednocześnie. To daje większą stabilność.
Powtórzenia: 10-12.
Pracujące mięśnie: plecy, biceps, korpus.
5. Przenoszenie nóg w leżeniu
![]() |
Źródło: Runner's World |
Połóż się tyłem, ramiona trzymaj prostopadle do tułowia. Nogi unieś do góry i zegnij w kolanach. Nie odrywając ramion do podłoża, przenoś nogi z jednej strony na drugą, starając się dotknąć kolanami podłoża.Wg autorów planu program A i B (po pięć ćwiczeń każdy) należy wykonywać raz w tygodniu z dniem przerwy w środku. Pierwsze trzy ćwiczenia należy wykonywać jedno po drugim, bez przerwy. Następnie należy odpocząć ok. minuty i powtórzyć jeszcze dwa razy całą "trójkę" (jak się domyślam, również z krótką przerwą pomiędzy). Kolejne etapy to pół minuty odpoczynku, ćwiczenie nr 4, jeszcze raz pół minuty luzu i ćwiczenie nr 5. I powtórka 4+5 (nie napisano, czy raz czy dwa, ale tuszę, że chyba jednak dwa). Dobór obciążeń (tam gdzie cokolwiek dobrać można), ma być taki, aby wykonać zakładaną liczbę serii i powtórzeń, ale by siły pozostało na niewiele więcej.
Wariant dodatkowy: wyprostowanie nóg w kolanach utrudnia ćwiczenie.
Powtórzenia: 10-12.
Pracujące mięśnie: korpus.
Od siebie dodam jeszcze, że tytuł artykułu, w którym można znaleźć powyższy zestaw jest nie tylko durnowaty, ale też mocno mylący...
Patrząc na ten zestaw ćwiczeń, mogę tylko przytaknąć - tytuł jest durnowaty i mylący :)
OdpowiedzUsuńJa jeszcze szukam co tu ćwiczyć w "międzyczasie" bo na razie bieganie co drugi dzień to maksimum co moje stopy i mięśnie wytrzymują. Zestawy są jak dla mnie zbyt skomplikowane ale niektóre ćwiczenia wypróbuję. Muszę tylko żonie taką piłkę zarekwirować i dokupić drugi hantelek :)
OdpowiedzUsuńDobre! Podobają mi się te ćwiczenia. Myślę że muszą dawać ostro w kość - ile czasu zajęło ci zrobienie całości i jak sampoczucie po? :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię wszystkie ćwiczenia na piłce!
OdpowiedzUsuń@Ava, wychodzi między 30 a 40 minut (w zależności jak długie przerwy na odpoczynek robię) na każdą z części. A samopoczucie? Po programie A masakra (ciężki jak diabli), po B znośne ;-)
OdpowiedzUsuńCo do podciągania, to ja sobie upatrzyłem super miejsce i podczas biegu zawsze tam zajdę na chwilę, by się kilka razy podciągnąć.
OdpowiedzUsuńA może warto by było zebrać do kupy ćwiczenia niewymagające dodatkowego sprzętu.